PODPORUJEME

Pochod pro život 2024


Petice za přesun velvyslanectví ČR v Izraeli z Tel Avivu do JeruzalémaSvobodu!


Konzervativní noviny


Občanský institut

Občanský institut


Konzervativní listy


Hodonínská výzva


petice_proti_zakonu_adopce_dti_pro_homosexualy

Petice proti zákonu "ADOPCE DĚTÍ PRO HOMOSEXUÁLY"


Třetí odboj

TřetíOdboj.cz


VítěznýÚnor.cz


Aliance pro rodinu


wilberforce.cz

Institut Williama Wilberforce


klubod.cz/

Klub na obranu demokracie

07.09.2022

Autor: Jan Kubalčík

Ach ty paralely

Irský učitel skončil ve vězení kvůli pohrdání soudem


 

Chvíli jsem se zamýšlel nad tím, zda je jméno Enoch Burke pravé (Enoch PowellEdmund Burke). Jako mnohem podstatnější si ale kladu otázku, zda je Enoch Burke vězněm svědomí. Jeho případ je popsán mj. v textu Učitel odmítl nazývat transgender studenta dívkou. Škola se obrátila na soud. Ve zkratce: Irský učitel skončil ve vězení kvůli pohrdání soudem - odmítl nazývat transgender studenta dívkou, kvůli čemuž ho škola Wilson's Hospital School, kde učí, suspendovala a soud rozhodl, že má dočasně zakázáno do školy docházet. Burke ale zákaz neposlechl a skončil ve vězení.

Představuji si asi tohle: třeba v r. 1950 nějaký účitel v Československu, možná spíš na Slovensku než v Česku (a pokud v Česku, tak spíš na Moravě než v Čechách...), odmítá v rámci občanské nauky vtloukat studentům do hlav marxismus-leninismus. (Fakt je, že ani nevím, zda něco jako „občanská nauka" v uvedeném roce existovalo - spíše ne...) Protože se ale jedná o vědecký světový názor, samozřejmě jej nejbližší Národní výbor ruku v ruce s buňkou KSČ ve škole, ústy soudruha ředitele, ze školy vykáže - prostě jej vyhodí. Každopádně to bude krok zaštítěný lidmi, kteří aktuálně v dané škole vykonávají autoritu - přinejmenším z pohledu panujícího režimu na to mají v každém případě právo.

Učitel, bloud jeden, se ale rozhodne proti výpovědi odvolat a dále do školy dochází (a, ó hrůzo, na chodbách potkává své - nyní tedy již bývalé - žáky...), načež soudruh ředitel povolá Veřejnou bezpečnost, dostaví se dva její příslušníci a milého učitele odvedou v klepetech na služebnu, odkud putuje k soudu, kde mu soudruh soudce vyměří pokutu a vyhazov ze školy potvrdí. Po další výpravě do školy pak učitele opětovně zatknou a pak už od dalšího soudu míří přímo do basy... Pochopitelně ne proto, že odmítal vyučovat marxismus-leninismus, ale proto, že odmítl respektovat rozhodnutí autorit.

Můžete namítnout, že s takovým učitelem by bolševici jinak zatočili - na první dobrou a navíc s celou jeho rodinou, přičemž by zvážili, zda jej nepřilepit k nějaké té protistátní skupině a nenapařit mu rovnou rozvracení republiky... A jistě by se našlo mnoho dalšího, co prostě nesedí. Přesto se mi zdá, že základní kostra je v pořádku...

Tak co myslíte, je Enoch Burke vězněm svědomí?

 

Autor je předsedou Konzervativní strany.