PODPORUJEME

Pochod pro život 2024


Petice za přesun velvyslanectví ČR v Izraeli z Tel Avivu do JeruzalémaSvobodu!


Konzervativní noviny


Občanský institut

Občanský institut


Konzervativní listy


Hodonínská výzva


petice_proti_zakonu_adopce_dti_pro_homosexualy

Petice proti zákonu "ADOPCE DĚTÍ PRO HOMOSEXUÁLY"


Třetí odboj

TřetíOdboj.cz


VítěznýÚnor.cz


Aliance pro rodinu


wilberforce.cz

Institut Williama Wilberforce


klubod.cz/

Klub na obranu demokracie

26.04.2007
Kategorie: Právo, Lidská práva

Autor: Pavel Zvěřina

Oběť komunistického násilí

26. dubna 1988 byl dozorci ubit k smrti Pavel Wonka. Čest jeho památce!


Už díky své národnosti byl odjakživa v konfliktu s mocí. Když mu později zamítli možnost studia práv, studoval i bez jejich požehnání či pomoci doma "na koleně".

Zatímco Charta 77 volala po dodržování papírových zákonů, on převedl toto teoretické volání do praxe nejenom tím, že se stal "advokátem z lidu", ale i rozhodnutím účastnit se voleb (teoretická možnost daná i třídními komunistickými zákony komukoliv) do parlamentu jako nezávislý kandidát. Byl za to obžalován a odsouzen za pobuřování.

Po propuštění z vězení se konečně rozhodl emigrovat. Byl zatčen při vyzvedávání posledních potřebných dokladů na úřadě. Důvodem tentokrát bylo, že prý nedodržel podmínky ochranného dohledu. Jedním z triků režimu, jak nasadit lidem roubík, bývalo udělení podmínky. V jeho případě to znamenalo hlásit se na policii každý den přesně ve stejnou dobu. Den po dni, na minutu přesně. Byl znovu odsouzen jak žádala žaloba.

Po převozu k výkonu trestu byl na uvítanou ve vězení surově zmlácen do bezvědomí. Když mu bylo odmítnuto ošetření, zahájil protestní hladovku a odmítl pracovat, načež byl obžalován z maření výkonu úředního rozhodnutí. Na vozíčku ho přivezli k soudkyni, která uvěřila tvrzení vězeňského lékaře o jeho dobrém zdravotním stavu a vyměřila mu pět měsíců nepodmíněně. Svědecké výpovědi spoluvězňů uvádí, že byl jednoduše dozorci ubit k smrti dřív, než mohl rozsudek nabýt právní moci. Komunismus byl bití vždycky, i v době, kdy režimu zbývalo do konce vlády už jen pár měsíců, 26. dubna 1988.

Autory petice, kladoucí vinu za jeho smrt, kterou podepsalo 271 statečných, odměnila rudá moc vězením, z něhož se dostali až v době, kdy už na Václaváku bylo odcinkáno klíči.

Posametová justice sice zrušila komunistické rozsudky, ale neshledala žádnou chybu v jednání těch, kteří nesporně nesou vinu za jeho smrt. Návrh na jeho posmrtné vyznamenání zabrzdila v parlamentu ODS spolu s KSČM z toho důvodu, že jeho jméno bylo na Cibulkových seznamech. Jenže v evidenci ministerstva vnitra byla doposud nalezena jen informace, že sice byl veden ve svazcích StB pod číslem 15489, ale jako nepřátelská osoba. Jeho svazek však byl zničen. Neví se kdy a neví se kým. Není těžké odhadnout proč.

Na zdi královéhradeckého krajského úřadu, je na pamětní desce kromě jeho dat uvedeno "PAVEL WONKA, oběť komunistického násilí".

 

Čest jeho památce.

 

Pavel Zvěřina

(další informace najdete na www.totalita.czwonka.wz.cz)