Koalice politických stran a hnutí

Strana konzervativní smlouvy (SKS)

Volba pro město (VPM)

Klub angažovaných nestraníků (KAN)

 

"SILNĚJŠÍ KRAJ - SILNĚJŠÍ OBCE, MENŠÍ DANĚ - SVOBODA OBČANA"

Volební program pro volby do zastupitelstva Olomouckého kraje (2000 - 2004)

 

Motto: "Zlu k vítězství stačí, když slušní lidé nedělají nic."

KDO JSME?

 

Základní konzervativní myšlenkou je, že hodnoty vytvářené a zachovávané po generace našich předků jsme povinni udržovat a rozvíjet, abychom je mohli, pokud možno ještě zmnožené předat našim potomkům. Politika, péče o věci veřejné, může být pravdivá a věrohodná pouze tehdy, pokud tuto kontinuitu generací zachovává. Vše ostatní je lží a cestou do pekel!

Hlásíme se ke konzervativcům západní křesťanské civilizace, která má své kořeny v Jeruzalémě, Aténách a Římě. Hlásíme se k jejím pravdám o člověku a lidských institucích, které jsou platné ne proto, že je máme my, nýbrž proto, že ony mají nás, neboť platí univerzálně.

Tvrdíme, že totalitarismy XX. století - nacismus a komunismus - byly přímou vzpourou proti pravdě, lidské přirozenosti, důstojnosti a svobodě, a že je proto morální povinností bojovat proti nim až do jejich úplného zničení. Odmítáme socialismus ve všech podobách pro jeho iluzi, že štěstí a blahobyt lze zajistit prostřednictvím rozsáhlé státní moci, pro jeho pošetilou snahu o dosažení umělé rovnosti za cenu porušování svobody a důstojnosti člověka. Nesouhlasíme s liberály pro jejich vypjatý individualismus, nerespektující přirozené a tradiční vazby člověka ani pravdu o existenci objektivního morálního řádu, který přesahuje každého z nás. Základním přístupem konzervativců není odmítání nových věcí, ale pečlivé zvažování, jak jejich

zavedením nepoškodit jiné oblasti života nebo společnost jako celek. Chováme-li se přirozeně, nejsou naše zdokonalení nikdy zcela nová a to, co uchováváme není nikdy úplně zastaralé.

Co však uchovávat nemíníme, je existující kontinuita komunistického práva, stranické obsazování funkcí a zásahy státu do oblastí, kam zasahovat nemá. Bez řádu, kultury a morálky nelze okoušet plody ekonomické prosperity. Naše úsilí chápeme jako společně sdílené hodnoty a práci nad konkrétním dílem, které v nejširším slova smyslu naplňují smlouvu mezi živými, mrtvými a ještě nenarozenými.

 

CO NABÍZÍME?

 

Vznikají kraje - nastává čas, aby se minimalizovala úloha v mnoha směrech přebujelého sociálního státu. Je to také čas k tomu, aby se posílil i význam měst a obcí. Zároveň s tím se musí budovat silné kraje - nikoliv však jako středověké pevnosti, ale ani jako pusté ostrůvky v moři státu.

Kraj je, stejně jako obec, společenstvím občanů, proto by jim měl poskytnout klidný a bezpečný život. V systému samosprávy mezi obcí a státem by měl kraj plnit pouze ty funkce, které není možno lépe a pro občany výhodněji zajistit činností jiných institucí, osob a jejich sdružení. Kraj by měl spravovat jen věci, které nemohou zabezpečit přímo obce a města. Na druhé straně by měl převzít všechny kompetence, které nemusí nutně vykonávat stát. (V naší představě má stát nezbytně vykonávat jen obranu a bezpečnost - vnitro, zahraniční politiku, měnu a všeobecnou centrální správu, která musí být řízena z jednoho centra - například jednotný sociální systém.)

Výsledkem reformy veřejné správy bude přenesení mnohých pravomocí státu na kraje. Okresní úřady, které ve své nynější podobě zaniknou, nutně musejí předat svou působnost a kompetence na kraje a obce. Chceme tedy systém vyvážit tak, aby stát spravoval třetinu všeobecných záležitostí, třetinu věcí by spravoval kraj a stejně tak třetinu správy vykonávala obec. Těmto podílům správy by měla odpovídat úprava daňového systému. Z nynějšího stavu, kdy stát získá ľ a obce ź , by se mělo dospět postupně k tomu, aby se daně rovnoměrně rozdělily mezi stát, kraj a obec. Přitom všem však nesmí dojít k jakémukoli zvýšení daní. Naopak jsme pro to, aby se daně ve své celkové výši snižovaly. Je to jediná účinná cesta k oživení ekonomiky. Tato debata tuto zemi teprve čeká.

Kraj musí žít v partnerství se svými obcemi a městy. Zároveň hodláme významně vnímat i širší vazby našeho kraje na sousední regiony, zejména na Zlínský kraj, s nímž Olomoucký kraj vytváří evropský region Střední Morava. Chceme navazovat spolupráci a partnerství i s dalšími regiony v Evropě. Hodláme využívat zkušenosti a úspěšná řešení jiných krajů. Jsme připraveni spolupracovat se strukturami Evropské unie.

Kraj má významnou pravomoc jak ovlivnit život nejen v kraji, ale i v celé zemi - zákonodárnou iniciativu. Je proto třeba, aby měl kraj více kompetencí a hrál daleko významnější úlohu než mu přisoudila nynější socialistická vláda ČSSD. I dřívější vlády v čele s ODS váhaly s decentralizací státu a vybudováním krajů. My jsme nikdy neříkali, že kraje jsou k ničemu, naopak. Byli jiní, kteří to tvrdili a nyní se okázale ucházejí o hlasy lidí ve volbách.

V našem programu nechceme slibovat to, co je již v kompetencích krajů, ani vytvářet vzdušné zámky.

OTEVŘENOST

"Nic není tajné, vše o čem jednají orgány kraje, musí být veřejné."

"Spolupráce s odbornou veřejností"

Usilujeme o nesocialistickou politiku. Mnozí z našich kandidátů působí v komunální politice, kde získali řadu zkušeností s řízením města, mnozí jsou, byli či budou více či méně vtaženi do politiky celostátní. Na úrovni politické scény krajské nás to vede k jednoznačnému konstatování, že po úspěšných volbách a získání zastoupení v krajském zastupitelstvu nevstoupíme do koalice s komunisty, Sládkovými republikány a či stranami, které se hlásí k socialismu. Našimi nejbližšími spojenci jsou strany, které se hlásí ke konzervativní politice a pravici nebo mají jiný blízký pohled na věci jako my.

Budeme usilovat o maximální zpřístupnění všech informací z jednání všech orgánů kraje. Rozhodování musí být průhledné. Zákon dává otevřenosti krajské samosprávy šanci. Zastupitelstvo si může zřizovat - podobně jako

Poslanecká sněmovna a Senát - výbory, které mu budou odpovědny. Budeme usilovat o to, aby v nich byla co nejvíce zastoupena odborná veřejnost. Výbory by měly mít své stálé tajemníky.

Kvůli komfortu práce obyvatel kraje budeme usilovat o propojení informačních systémů krajských institucí se školami, nemocnicemi, velkými podniky a dalšími úřady a institucemi (elektronická pošta, internet). Podpoříme rozvoj turistických informačních center a jejich propojení nejen v kraji, ale i s dalšími v zemi a zahraničí.

 

FINANCE A MAJETEK

"Žádné nové daně!"

"Kraj - jen nezbytné vlastnictví"

Po daňové reformě by měl kraj získat přibližně třetinový podíl z daní vybraných v zemi do svého příjmu. Kraj by neměl podnikat, ale ve spolupráci s městy a obcemi formou pobídek vytvářet pro podnikání a nové investice příznivé podmínky. Přitom budeme prosazovat rovné šance k získání veřejných zakázek - je nezbytné vypisovat skutečně poctivá výběrová řízení za účasti odborné veřejnosti ve výběrových komisích.

Chceme se řídit zásadou, že kraj by měl spravovat pouze vlastní úřad a instituce, které na něj přejdou z působnosti státu (a okresu) - například správa silnic, školy a nemocnice.

Kraj nemá shromažďovat majetek, který může vést k nehospodárnosti v jeho správě a bujení korupce. Například mnohá zdravotnická zařízení (stát by je měl převést v roce 2003) nabídneme k prodeji do soukromých rukou při zajištění dostupnosti zdravotnické péče a uspokojivém vyřešení systému jeho financování .

Budeme podporovat a spolufinancovat instituce, které vlastní obce a města, ale mají krajský význam (Moravské divadlo Olomouc, Severomoravské divadlo Šumperk, Moravská filharmonie, Zoo). Musí platit, že kdo chce rozpočtové peníze, je povinen za ně odpovídat (účetnictví, výroční zprávy atp.).

 

 

 

VZDĚLÁVÁNÍ

"Vědění vede k prosperitě"

"Internet k žákům až do tříd"

Kraj získá v oblasti školství významné pravomoci - bude zřizovat a rušit střední školy, odborná učiliště, vyšší odborné školy, konzervatoře a základní umělecké školy. Je proto nutné, aby se vzdělávání a krajskému školskému systému významně věnoval.

Vzdělanost je klíčovým předpokladem prosperity národa. Lidé nevědomí se snadno stanou lidmi zotročenými. Pouze kvalitně poučení a vzdělání občané mohou zůstat trvale svobodni. Vzdělání je proces rozsévání a sklízení. Ideje, které jsou do lidí zasety, časem vyrostou a vydají plody, které se projeví ve všech oblastech života - osobní, společenské, politické i ekonomické. Proto filosofie školství v jedné generaci bude filosofií státu v generaci následující.

Naším cílem je proto otevřený a široce decentralizovaný model vzdělávání umožňující svobodnou volbu cesty ke vzdělání od základního až po vysokou školu, který bude hospodárný, průhledný a srozumitelný široké veřejnosti. Vzdělání musí být chápáno jako investice, kterou svobodný občan vynaloží pro svoji budoucnost, a v rámci které jde o maximální využití jeho vloh a předpokladů (tedy nejen o výdaj jeho peněz). Je třeba umožnit všem, kteří mají zájem, dosáhnout na úrovni daných schopností vysokoškolského vzdělání.

Chceme umožnit dětem, studentům i jejich rodičům širokou a pluralitní nabídku škol - státních (krajských), soukromých, církevních. Budeme podporovat soukromé školství. Jsme pro zachování víceletých gymnázií.

Hodláme spolufinancovat projekty pro využití volného času dětí a mládeže (hřiště), spolupracovat a financovat oboustranně výhodné rozvojové projekty s Univerzitou Palackého. Podpoříme rozšíření internetu do škol až do tříd k žákům.

Budeme chtít, aby školy věnovaly větší pozornost dějinám doby nedávno minulé.

 

 

 

 

BEZPEČNOST

"Výstraha z povodní!"

"Policie se musí přizpůsobit krajům."

Zejména povodně v roce 1997 ukázaly, že chybí krizové řízení na úrovni kraje - okres byl moc malý, stát příliš velký. Budeme podporovat projekty, které povedou ke zlepšení integrovaného záchranného systému. Budeme budovat co nejlepší kontakty a možnosti propojení hasičů, policie, záchranné služby s armádou a podporovat zdokonalení varovných systémů a jejich propojení se záchranářskými skupinami. S ohledem na hrozbu záplav či jiných katastrof musí být vypracován kvalitní povodňový a krizový plán kraje.

Státní instituce jako je policie, soudy, státní zastupitelství, atp. se musí přizpůsobit krajskému uspořádání země. Například policie musí v každém krajském městě zřídit své krajské velení. Pro bezpečnost občana a spolupráci institucí není možné, aby partnerem olomouckého krajského hejtmana byl krajský policejní ředitel v Ostravě, nebo pět okresních policejních ředitelů.

 

TVÁŘ KRAJINY

"Dost megalomanství"

"Opravíme silnice"

Nebudeme hned stavět nové silnice II. a III. třídy, ale nejdříve opravíme silnice stávající. Budeme podporovat to, aby dopravní obslužnost zůstala zachována minimálně na nynější úrovni.

Navrátíme-li se k přírodnímu rázu krajiny, snížíme rozumným hospodařením hrozbu povodní a živelných katastrof. Kulturnost krajiny lze zajistit přeměnou neefektivně využívané zemědělské půdy v louky, lesy a rybníky.

V oblasti zemědělství je nutné změnit nesmyslný dotační systém, který zcela uměle udržuje při životě bývalé zemědělské velkopodniky a brání rozvoji soukromého zemědělství.

V oblasti hospodaření s odpady je nutné prosadit třídění odpadu s následnou recyklací, například razantní finanční motivací.

Významnou kompetencí kraje je územní plánování. Samospráva má možnost ovlivnit tvář krajiny regionu. Nad mnoha plány ovšem visí otazníky. Je připraveno Jesenicko na tunel pod Červenohorským sedlem? Měly by snad pod Svatým Kopečkem houkat parníky plující v kanále Dunaj - Odra - Labe? Jedinou a správnou odpovědí je odborná a veřejná diskuse.

 

SPRÁVA KRAJE - ÚŘAD

"Minimální úřad, maximální profesionalita"

"Ani úředníka navíc"

Již od počátku budování krajského úřadu je třeba dbát na to, aby jeho obsluha byla kvalitní a profesionální. Budeme usilovat o to, aby počet zaměstnanců krajského úřadu byl co nejnižší možný. Úředníci musí být co nejprofesionálnější, a protože jsou placeni z daní každého z nás, musíme nad nimi mít kontrolu.

Nelze vyhlásit líbivou kampaň za snížení počtu úředníků, neboť řada z nich na nynějších okresech má svoji působnost, kterou ze zákona spravuje a to jim zůstane. Řada činností však se vznikem kraje zanikne, některé nebude potřeba dělat pětkrát v pěti okresech, ale jen jednou.

Vnímáme, že nynější hranice krajů nejsou konečné. Víme o tom, že zejména obyvatelé měst a obcí Rýmařovska a Moravskotřebovska dali vícekrát najevo, že chtějí patřit k Olomouckému kraji.

Využijeme zákona o krajích a budeme vstupovat do partnerství s dalšími kraji (svaz moravských krajů).

 

SPOLUPRÁCE LIDÍ A INSTITUCÍ

"Občan ve veřejném životě - formování občanské společnosti”

Chceme stavět občanskou společnost, podporovat občanské struktury, tvořené bohatou sítí obecních, zájmových, svépomocných, charitativních, náboženských, vzdělávacích, kulturních, sportovních a dalších společenstev, která zaručují přirozenou diferenciaci a mnohotvárnost společnosti

a rozmanitou příležitost k naplňování individuálních cílů lidí. Všechna společenství totiž pospolu tvoří přirozený obranný val proti státní moci, protiváhu stále uhrančivější moci státu a falešného rovnostářství a brání rozbití společnosti na izolované jedince.

 

 

 

 

Na všech úrovních, tedy i krajské, se zasadíme o debolševizaci státu. Budeme usilovat o zásadní novelu lustračního zákona, která by znemožnila průnik starých zločineckých struktur do všech sfér společnosti. Bez tohoto principu není možné pořádně vykročit dál.

Kapitalismus není jen sadou neutrálních ekonomických technik orientovaných na efektivitu. Jeho praxe vyžaduje určité morální a kulturní postoje. Je třeba náležitě využívat zejména "lidský kapitál": lidskou mysl, invenci, znalosti, zkušenosti, know-how, podnikání, schopnost organizovat, spolupracovat a mít iniciativu.

 

 

 

 

Letošní krajské volby jsou první příležitostí propojit lokální (komunální) vnímání správy společných věcí s možností iniciovat změny právního rámce cestou zákonodárných iniciativ. Vznik orgánů kraje pro nás není pouhým obsazením strategických pozic v mocenském zápase.

Společně s Vámi chceme dát příležitost přirozenému chápání demokracie, odpovědnosti a práva.

Chceme využít Šance, kterou Olomoucký Kraj má.